Jučer je u prostorijama Udruženja obrtnika Slatina održan sastanak zainteresiranih ugostitelja i gospodarstvenika i zamjenika gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Ilije Nikolića te voditelja Odsjeka za komunalni sustav Vjekoslava Hessa.
Povod za sastanak bio je problem koji u gradu i široj okolici egzistira duže vrijeme odnosno nesnosni smrad koji se širi iz nekih gospodarskih subjekata kako na širem području grada, tako i u samom gradu i time direktno ometa i negativno utječe na rad ali i poslovne rezultate obrtnika i gospodarstvenika u Slatini i okolnim mjestima kao i na kvalitetu života stanovnika Slatine generalno.
Konkretna tema bile su tri firme koja svaka na svoj način doprinose i uzrok su spomenutog problema koji je bio povod za ovaj sastanak. Radi se o tvrtkama Biointegra d.o.o. čiji bioplinski pogon posluje u poduzetničkoj zoni Kućanica – Medinci, tvrtki Nutris d.o.o. koja djelatnost obavlja na području Novog Senkovca i kineskoj tvrtki Phaten Plastic Recycling d.o.o. u slatinskoj Industrijskoj ulici.
Na početku sastanka svoj stav i probleme predstavili su ugostitelji i gospodarstvenici koji su najugroženiji zbog same lokacije na kojoj obavljaju svoju djelatnost. Radi se o Jurici Bosaku ispred firme „Jošavac d.o.o.“, Goranu Iveziću ispred firme „Restoran Raj“ i Mati Nemetu koji obavlja ugostiteljsku djelatnost u objektu „Stari hrastovi“.
Svi oni imaju isti problem. Budući da su prostorno smješteni u neposrednoj blizini, ovisno o vremenskim uvjetima i smjeru vjetra neugodan miris koji nastaje u procesu proizvodnje bioplinskog postrojenja tvrtke Biointegra d.o.o. izuzetno negativno utječe na njihovo poslovanje što se izravno odražava i na poslovne rezultate u pogledu smanjenog broja gostiju u restoranu odnosno u ugostiteljskim objektima kao i značajnog pada broja posjetitelja u smještajnim kapacitetima u turističkoj djelatnosti.
U ime tvrtke Biointegra d.o.o. na sastanku je sudjelovao direktor te tvrtke, Marko Gubo koji je na tu funkciju došao tijekom travnja ove godine. Gubo je istaknuo da je neposredno nakon preuzimanja dužnosti bio upoznat s navedenim problemom i od tada i on osobno kao direktor ali i u komunikaciji s vlasnicima tvrtke intenzivno radi na rješavanju problema. Odazvao se do sada na nekoliko sastanaka s ugroženim poduzetnicima na njihovu inicijativu, a sve u cilju čim bržeg i kvalitetnijeg rješavanja gorućeg problema.
U nastavku iznio je i konkretan prijedlog za koji se nada da će u idućih nekoliko mjeseci trajno riješiti problem. Istaknuo je da su ugovori s postojećim dobavljačima sirovine iz koje se trenutno tehnološkim procesom proizvodi bioplin, a koja je u osnovi problem i uzrok neugodnog mirisa u procesu otkazivanja. Osim toga u tijeku je nabava stroja – bioekstruder koji može izvući biopotencijal i iz prirodnih sirovina što će omogućiti prelazak na potpuno novu sirovinu (slama) prerada koje će imati znatno manje ili nikakve neugodne nuspojave u usporedbi s trenutnom sirovinom.
Pokrenuta je kampanja otkupa slame i prirodnih sirovina. Iskoristio je priliku da pozove i lokalne poljoprivrednike i OPG-ove koji su zainteresirani za suradnju i otkup slame i silaže da se jave i dogovore modalitet suradnje. Izdao je nalog da se postojeće zalihe trenutne sirovine odnosno zalihe koje pristignu u idućih dva do tri tjedna do isteka ugovora s trenutnim dobavljačima obrade po ubrzanom postupku i time čim prije otkloni uzrok problema odnosno neugodnog mirisa.
U gradskoj upravi upoznati smo s ovom problematikom oko koje smo i održali već nekoliko sastanaka s građanima i poduzetnicima koji trpe posljedice trenutne situacije. Po prijavi građana svaki puta mi smo alarmirali nadležne inspekcije i to ćemo činiti i ubuduće. Prije mjesec i pol dana bio sam kod ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije Marije Vučković koja je upoznata s problemom oko sve tri navedene tvrtke. Spreman sam organizirati novi sastanak s njom i svim zainteresiranim stranama u Slatini i tako učiniti dodatni napor da se problem čim prije riješi na zadovoljstvo svih. Trenutno najveći problem je kineska tvrtka Phaten Plastic Recycling d.o.o. kojoj su inspekcije do sada nekoliko puta napisale vrlo ozbiljne i konkretne financijske kazne koje oni uredno plate i koja nema dozvolu za rad, a koja unatoč nepravilnostima i zabranama i dalje prerađuje plastiku poradi čega su pokrenuti prekršajni postupci čiji epilog očekujemo.
Naglašavam da Grad nije uključen u dolazak i izdavanje dozvola za rad ovakvog oblika industrije kao što je slučaj s tvrtkom u bivšem pogonu Limexa, a čiji su vlasnici kineski državljani. Naš apsolutni prioritet je očuvati zdravlje građana kao i stvoriti uvjete za nesmetano obavljanje poslovne aktivnosti svih poslovnih subjekata u gradu koji su ugroženi trenutnom situacijom i činimo sve što nam je u moći odnosno koristimo sve instrumente koji su nam s pravne strane na raspolaganju da u suradnji sa županijskim i državnim institucijama napokon trajno stanemo na kraj ovom problemu. – zaključio je Nikolić.
Izrazio je zadovoljstvo s ostvarenim dijalogom s tvrtkom Biointegra d.o.o. kao i s predloženim rješenjem problema u idućih nekoliko mjeseci s ulaganjem u novu tehnologiju i time prelazak na novu vrstu sirovine koja će znatno manje kao nuspojavu imati neugodan miris što je trenutno problem.
S par riječi tijekom dvosatnog sastanka dotaknuta je i tema tvrtka Nutris d.o.o. i činjenica da i na toj lokaciji nadležne inspekcije redovito obavljaju nadzor svih parametara po prijavama iz grada ili samih građana.
(Marijo Kokorić)